Czy aplikacje desktopowe umarły?

Aplikacja desktopowa jest uruchamiana na komputerze

Od wielu lat branżą informatyczną rządzą aplikacje webowe i mobilne – co do tego nie ma wątpliwości i można spierać się jedynie w kwestii proporcji. Co więcej, obecnie wiele światów programistycznych się przenika, gdyż od dawna mamy już „mobilki” tworzone w środowisku webowym. Jeśli ktoś w tym momencie myślałby o wejściu na rynek pracy, to nauka w kierunku zaawansowanych stron internetowych jest zdecydowanie najlepszym pomysłem i wydaje się, że otwiera wiele drzwi, niekoniecznie dotyczących stricte aplikacji uruchamianych w przeglądarce. Jest to duża różnica w stosunku do początków programowania wielu obecnych seniorów (jeśli chodzi o staż programistyczny), gdyż najczęściej pamiętają oni jeszcze programy okienkowe czy wręcz konsolowe.

I tutaj dochodzimy do meritum – czy środowisko webowe już tak zdominowało branżę, że aplikacje desktopowe się nie liczą?

Rzeczywiście, mogłoby się tak wydawać. Jeszcze kilka lat temu wiele firm produkcyjnych czy usługowych posiadało w biurach programy uruchamiane na komputerze służące do obsługi magazynu, zamówień bądź wspomagania produkcji. Były to najczęściej bardzo specjalistyczne aplikacje, oferowane przez małe firmy lub nawet pojedyncze osoby, które wykorzystywały swoją znajomość języków C++ czy Pascal oraz środowisk Borlanda. Nawet teraz można spotkać tego typu programy i w żadnym wypadku nie jest to żadna hańba – jest to stabilne oprogramowanie, działające, zawierające (często bardzo długą) historię informacyjną danej spółki. Tym niemniej, „desktopy” mają swoje wady w postaci konieczności instalacji (i spełnienia związanych z tym wymagań), trudności diagnozowania błędów oraz bardziej uciążliwą aktualizację wersji na stanowiskach. Z tego powodu bardzo dużo firm w ostatnich latach zaczęło zmieniać wykorzystywane przez siebie oprogramowanie na webowe, zyskując tym samym dostęp przez przeglądarkę internetową oraz ułatwiając współpracę z firmami IT. Duże znaczenie ma też możliwość obsługi wewnętrznych systemów poprzez smartfona lub tablet, co może mieć znaczenie np. w hali produkcyjnej czy w klinikach medycznych.

Czy zatem powinniśmy już zapomnieć o aplikacjach desktopowych? W żadnym wypadku – nadal są one obecne na rynku. Podobnie, jak odpowiednia aplikacja mobilna serwisu, tak i program instalowany na komputerze może być znacznie wygodniejszy dla użytkowników niż korzystanie z przeglądarki. Może to być związane choćby z powiadomieniami dostępnymi w pasku zadań czy chęcią odciążenia np. Google Chrome’a. Przykładami takich rozwiązań są Slack, Discord (bardzo popularne programy do komunikacji), a także do pewnego czasu Twitter, który udostępniał swojego klienta Tweetdecka także w formie desktopowej. Oczywiście, wszystkie te programy posiadają również wersje webowe, podobnie jak choćby Skype czy zapomniane już Gadu-Gadu.

Nie należy pomijać programów, które cały czas najbardziej popularne są w formie instalacyjnej w systemie operacyjnym. Można tutaj podać choćby klienty pocztowe, edytory tekstu, środowiska programistyczne, programy do konfiguracji systemu, a także gry wideo. Istnieją na rynku produkty z tego obszaru, które sa dostępne przez przeglądarkę internetową, ale w tym przypadku desktop dominuje i przez jakiś czas to się jeszcze nie zmieni.

Inna sprawa – czy warto w tej chwili poświęcać swój czas na doskonalenie swoich umiejętności i znajomości technologii do tworzenia aplikacji desktopowych? Tutaj odpowiedź jest już niejednoznaczna, gdyż mimo zalet i utrzymującej się popularności programów „czysto” komputerowych, coraz więcej rzeczy dostępnych jest tylko w formie webowej i dlatego to te technologie są polecane do głębszego poznania. To jednak nie oznacza, że tym samym zamykamy sobie drogę do napisania aplikacji desktopowej – wystarczy przywołać Electrona, bibliotekę do JavaScriptu, która umożliwia kompilację strony internetowej do formy desktopowej. W ten sposób przygotowany został Slack, a także bardzo popularny edytor programistyczny – Visual Studio Code. Zresztą, technologie javascriptowe mogą posłużyć także do tworzenia aplikacji mobilnych – wystarczy wspomnieć Apache Cordova i Ionica.

Podsumowując – mimo dominacji technologii webowych, aplikacje desktopowe nadal są i będą obecne w środowiskach osobistym i biznesowym. Dlatego tego typu programy nie powinny być skreślane, choć nie da się ukryć, że ich czas świetności już minął.

Tagi: , ,

mindseater