Czy aplikacje desktopowe umarły?

Aplikacja desktopowa jest uruchamiana na komputerze

Od wielu lat branżą informatyczną rządzą aplikacje webowe i mobilne – co do tego nie ma wątpliwości i można spierać się jedynie w kwestii proporcji. Co więcej, obecnie wiele światów programistycznych się przenika, gdyż od dawna mamy już „mobilki” tworzone w środowisku webowym. Jeśli ktoś w tym momencie myślałby o wejściu na rynek pracy, to nauka w kierunku zaawansowanych stron internetowych jest zdecydowanie najlepszym pomysłem i wydaje się, że otwiera wiele drzwi, niekoniecznie dotyczących stricte aplikacji uruchamianych w przeglądarce. Jest to duża różnica w stosunku do początków programowania wielu obecnych seniorów (jeśli chodzi o staż programistyczny), gdyż najczęściej pamiętają oni jeszcze programy okienkowe czy wręcz konsolowe.

I tutaj dochodzimy do meritum – czy środowisko webowe już tak zdominowało branżę, że aplikacje desktopowe się nie liczą?

Tagi: , ,

Czytaj dalej

Makiety i prototypy

Makiety i prototypy

Z pewnością wszyscy słyszeli o tym, że o powodzeniu projektu informatycznego w dużej mierze decyduje nie tylko to, jakim zespołem IT dysponujemy, ale także jakość przepracowania tzw. preprodukcji, czyli poświęcenie czasu na skrupulatną analizę wymagań, zrozumienie oczekiwań i realnych potrzeb klienta oraz zaplanowane odpowiedniego harmonogramu. Jest jeszcze jeden punkt rozgrywający się na tym etapie, o którym akurat wszyscy zwykle pamiętają, ale niekoniecznie wiedzą o nim to, co najistotniejsze. O czym mowa? Oczywiście, o makietach i prototypach interfejsu.

Tagi: , ,

Czytaj dalej

„Czysty kod” – klasyka w bibliotece programisty

"Czysty kod" powinien leżeć na czystym stole.

Programiści powinni cały czas się rozwijać. Nawet, gdy wydaje im się, że mają umiejętności i wiedzę wystarczające do poruszania się w obecnych projektach, nie powinni na tym poprzestawać i warto, by co jakiś czas poznawali nowe koncepcje, podejścia, języki, frameworki itd. Skoro dotyczy to nawet już zaprzyjaźnionych z fachem koderów (choć „koder” to nie jest ścisłe określenie w tym kontekście – o tym kiedyś indziej), to co powiedzieć o osobach, które dopiero od niedawna na poważnie tworzą aplikacje lub jeszcze nie zdążyli zająć się czymś bardziej rozbudowanym? Oczywiście, oni przede wszystkim potrzebują możliwości rozwoju i jak najwięcej materiałów dostarczających potrzebnych informacji, w tym między innymi zasad pisania dobrego jakościowo kodu. A to zapewnia kultowa pozycja w biblioteczce programisty, czyli „Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” autorstwa Roberta C. Martina.

Tagi: , , ,

Czytaj dalej

User stories w praktyce

Opowieści użytkownika są kojarzone z samoprzylepnymi karteczkami

Mogłoby się wydawać (szczególnie z perspektywy młodych programistów), że praca nad projektem informatycznym rozpoczyna się w momencie napisania początkowych linijek kodu lub rozrysowania na kartce komponentów, z których będzie się składał program. Jednak, start produkcji oprogramowania ma miejsce o wiele, wiele wcześniej i niekoniecznie muszą w nim uczestniczyć osoby zajmujące się kodem źródłowym i technikaliami. Co więcej, inicjacja nie dotyczy również momentu, w którym graficy i projektanci interfejsu tworzą pierwsze makiety o niskiej wierności (czym one są – o tym innym razem) i są one dyskutowane z klientem. Fundamentem dla każdego projektu są rozmowy z klientem o tym, co właściwie oprogramowania ma robić.

Tagi: ,

Czytaj dalej

Czy PHP zasługuje na złą opinię?

Czy PHP jest taki zły?

Jedną z kluczowych kwestii przy rozpoczynaniu każdego projektu programistycznego jest zadanie sobie pytania: jaką technologię zastosujemy do tego systemu? Ta pozornie prosta zagwozdka bywa lekceważona przez mniej doświadczone zespoły, które do każdego oprogramowania stosują ten sam język i framework, bardziej patrząc na przyzwyczajenia programistów aniżeli realną potrzebę. Nie ma jednak co demonizować takiego podejścia – często zespoły nie mają pełnej dowolności przy wyborze technologii, gdyż oprócz stricte najlepszych predyspozycji danego języka, muszą uwzględnić również ograniczenia biznesowe, w tym czas na realizację danego projektu. W przypadku stosunkowo krótkiego „deadline’u”, zwyczajnie nie opłaca się inwestować zasobów w rozwiązania zupełnie nowe dla grupy lub mało popularne czy ryzykowne. Oczywiście, sytuacja diametralnie się zmienia, gdy mowa o bardzo dużych systemach, składających się z wielu komponentów, wymagających wyrafinowanej architektury lub kilku baz danych – wówczas etap wyboru technologii jest nie tylko potrzebny, ale i kluczowy oraz często decyduje o sukcesie lub porażce projektu.

Tagi: , ,

Czytaj dalej

Witajcie na blogu Mindseatera!

Witamy na blogu Mindseatera!

Nawet nie wiecie, jak cieszymy się z faktu, że możecie zobaczyć te słowa i sam blog. W końcu udało nam zebrać się i stworzyć sobie miejsce w sieci, w którym będziemy mogli publikować teksty naszego autorstwa, dotyczące tego, czym się zajmujemy – szeroko pojętego IT, a zwłaszcza procesu tworzenia oprogramowania. Jesteśmy firmą programistyczną, na co dzień (od prawie 8 lat) zajmujemy się projektowaniem, implementacją, rozwojem i wdrażaniem aplikacji webowych, mobilnych oraz niekiedy desktopowych, więc nic dziwnego, że na tym znamy się najlepiej. Liczymy na to, że za pośrednictwem tego bloga uda nam się przekazać wiele ciekawych informacji, które zachęcą do zainteresowania się produkcją aplikacji, być może także w formie zawodu.

Czytaj dalej

mindseater